Ny her på BarnetMitt?
Det er gratis å melde seg inn
Velkommen! Registrer deg her
Forum

Vaksinedebatten

Vaksinering er et omdiskutert tema, det er det ingen tvil om. Det er heller ingen tvil om at vaksiner i hovedsak redder liv rundt om på hele kloden vår og at vaksinasjonsprogrammer har utryddet feks kopper som sykdom. Av 1000 barn som ikke er vaksinerte og får meslinger, så vil ett av dem dø, også her til lands.
Så har man også situasjoner der vaksiner ikke har vært skikkelig utprøvd før man tar dem i bruk, og dette har blitt store tragedier. Feks Thalodomid barna som ble født på 70-tallet.
Før du fatter en beslutning om hvorvidt du skal la være å vaksinere barnet ditt, så ta en skikkelig diskusjon med helsesøster eller fastlegen din, alternativt våre barneleger som du kan treffe på nettprat på www.gullsmokken.com.
Slit debatten med helsa, men fatt ikke beslutningen din på bakgrunn av innleggene her.
Vennlig hilsen jordmor Siri
reaksjon på vaksine
 20:53 7.12.2006
Dere som har vært på 3 månederskontroll med babyen og fått vaksine, har babyen reagert etterpå? Minsten min skriker og skriker, enda det er to dager siden han fikk stikkene..... Men vet ikke om det har med vaksinen å gjøre eller om det er kolikken som ikke har gitt seg helt enda.

Og vi som endelig hadde fått så god soverutine!!!!! Ååååå, så frustrert!!!!
mammaen til skatten
Sv: reaksjon på vaksine
 21:40 7.12.2006
Min reagerte på alle med pusteproblemer. Vi vaksinerer ikke lenger.
Anonym
Sv: reaksjon på vaksine
 14:56 10.12.2006
Ingen av mine har reagert på noen vaksiner. De har fått alle de vanlige.

Skriker han ekstra mye? I såfall bør dere vel ta en tur til legen.

Min yngste hadde en del kolikk/luftsmerter, og det ga seg da han var ca. 3 mnd.
La Perla
Vedvarende skriking er ikke uvanlig
 23:11 13.12.2006
Vedvarende skriking etter vaksinering kan være en indikasjon på at det er en reaksjon på vaksinene han har fått. Det er derfor SUPER viktig at du skriver ned alt uvanlig som skjer: varighet på skriketokter, endring i blikk kontakt, endringer muskel kraft i kroppen, temperaturendringer, matlyst, utslett osv.

Følg nøye med, det kan være svært nyttig hvis det er en reaksjon og du eventuelt må følge det opp senere. Du som forelder framstår mye mer troverdig med dine observasjoner hvis du kan dokumentere dato og tid for når du observerte de eventuelle uvanlighetene.
argus
Kjente bivirkninger ved 3 mnd vaksinen:
 23:50 13.12.2006
Jeg håper at barnet ditt har blitt bedre, siden det er en uke siden innlegget ditt. Dette har jeg klippet ut fra pakningsvedlegget til Infranrix-vaksinen som du sannsynligvis har fått til ditt barn :

Bivirkninger: Vanligst forekommende er lokale reaksjoner på injeksjonsstedet og rastløshet. Følgende har vært rapportert innen 48 timer etter vaksinasjon: Hyppige (>1/100): Feber ≥38°C, vedvarende gråt. Gastrointestinale: Oppkast, diaré. Hud: Smerte, rødhet, lokal hevelse på injeksjonsstedet. Psykiske: Rastløshet. Øvrige: Mangel på matlyst. Mindre hyppige: Feber >39,5°C, kraftig smerte, diffus hevelse av den injiserte ekstremiteten, i enkelte tilfeller også nærliggende ledd.

Sjeldne (<1/1000): Nervøsitet, anoreksi, tretthet og utmattelse. Svært sjeldne tilfeller av kollaps eller sjokklignende tilstand (hypotonisk-hyporesponsiv episode) eller kramper innen 2-3 dager etter vaksinering er rapportert. Disse hendelsene gikk spontant over uten sekvele.

Allergiske reaksjoner, inkl. anafylaktoide reaksjoner er blitt rapportert i svært sjeldne tilfeller. Barn primærimmunisert med acellulær vaksine mot kikhoste vil trolig oftere oppleve hevelsesreaksjoner etter en boosterdose sammenlignet med barn primærimmunisert med helcellevaksiner. Reaksjonene avtar etter gjennomsnittlig 4 dager.



Pakningsvedlegget finner du på www.felleskatalogen.no. Hvis du lurer på hva de enkelte vaksinene heter, ligger det en liste med den informasjonen på nettsidene til Folkehelsa: www.fhi.no / vaksiner / dette vaksinerer vi mot / preparater og prisliste
argus
Du må være innlogget eller medlem for å skrive innlegg. Klikk her for å logge inn eller bli medlem

(Fyll inn mottakers e-post adresse og klikk send. Du kommer tilbake til denne siden etterpå)


------- Annonser -------