Hvordan lærer ditt barn i småskolen og regne nå på skolen?
17:05 8.02.2010
Her bruker de tall linje.. Jeg har aldri verken sett eller brukt tall linje. Vi brukte ikke slik da jeg gikk på skolen. Er dette vanlig over hele Norge nå?
Sv: Hvordan lærer ditt barn i småskolen og regne nå på skolen?
09:25 9.02.2010
Lærer de på den gamle måten da? slik som vi gjorde? At vi setter det største tallet øverst og det tallet man skal trekke fra rett under og så trekker fra ett og ett tall? slik som:
40
-20
=20
.
Her står tallene:
40-20=
Så ser jeg på gutten at han har lært og ta 4-2 og skrive opp 2 og så ta 0-0 og skrive opp 0 så da får han jo svaret.
Blir det for vanskelig kan han bruke tall linjen som er en tall linje.
Så må han stå på 40 og telle 20 (som er tallet han skal trekke fra) nedover og det tallet, allså da 20, som han kommer til er svaret.
Gutten min bruker minst mulig denne tall linjen. Og de skal hvist bare ha den i år, så skal de over til den andre måten neste år igjen. Han går i 2. klasse.
Sv: Hvordan lærer ditt barn i småskolen og regne nå på skolen?
20:20 9.02.2010
Her begynner dem å sette regnestykker oppå hverandre i 3 klasse, i 1 og 2 klasse bruker de andre måter til å finne ut svaret som å pugge tiervenner 6+4=10 og lære seg og telle ti og ti om gangen, fem og fem osv. f.eks 10, 20 , 30 ... og så teller de på fingrene da ;)
Nå i 4 klasse har dem begynt med grader på sirkler, pugger gangetabellen osv.