Ny her på BarnetMitt?
Det er gratis å melde seg inn
Velkommen! Registrer deg her
Forum

AD/HD debatten

Ca. 3-5 % av alle barn i Norge har AD/HD i lettere eller alvorlig grad. Her kan dere foreldre diskutere og utveksle erfaringer rundt det å ha et barn med AD/HD. Hvor får man hjelp og hva slags hjelp finnes? Send oss også gjerne tips om det er noe vi burde skrive mer om.
Hvilke trekk har en baby med ADHD?
08:26 27.08.2008
Har en sønn på 8 mnd som er svært aktiv og virker urolig. Han vil ikke sitte på fanget med mindre han er stuptrøtt eller nettopp har våknet. Han er ikke særlig kosete (selv om jeg prøver å gi ham kos hele tiden). Veldig nysgjerrig. Kan leke i lekegrinden for seg selv. Sosial, smiler og vinker, veldig glad gutt.

Hva skal jeg se etter? Er det for tidlig å se etter tegn? Noen med like barn?
Anonym
Sv: Hvilke trekk har en baby med ADHD?
10:38 27.08.2008
Når jeg ser tilbake, så kan jeg si noen få ting jeg tror har med ADHD'en å gjøre. Dette er bare noe jeg tror.

Han var sånn stiv i kroppen. Liksom i helspenn hele tiden, lå ikke avslappet i armene mine som nyfødt, slik som søsken har gjort. Dette var det tidligste.

Hadde veldig god søvnrytme, og sovnet selv, uten byssing og slikt.

Men det jeg så med søvn og tretthet, var liksom en av og på knapp. Enten VELDIG aktiv, eller sove. Ikke tid til å roe ned, på en måte.

Disse 2 tingene er det eneste jeg kan i ettertid si, har en mulig link til ADHD.

Ungen var ellers sosial, rettferdig, smilende og blid. Et enkelt barn, egentlig.

Det er altfor tidlig å se etter tegn på noe slikt for ditt barn. Jeg hadde ingen mistanke før ungen var ca 4 år, og da var det barnehagen som hintet sterkt om det.

Vanlig er at barn som har ADHD, først får diagnosen rundt tidlig skolealder, sjelden før det. Så ikke let, men ta ungen for det han er:)

Husk at ADHD-symptomer egentlig er noe alle har til tider, i varierende grad. Det er først når det virkelig skaper problemer i hverdagen og livet til personen, på flere arenaer, at det kalles ADHD. Å være aktiv er ikke det samme som ADHD.
Anonym
Sv: Hvilke trekk har en baby med ADHD?
12:19 27.08.2008
Har spurt mamma hvordan jeg var som baby (jeg er full av ADHD), og etter at hun spøkte med at "det hadde hun fortrengt" fikk jeg vite dette:

-enten så sov jeg eller så var jeg lys våken, aldri noen mellomting. Og hvis jeg hadde sovet fem minutter og ble vekket av noe var det nok for resten av natta, da var jeg lys våken igjen.
-enten med smil fra øre til øre eller rasende og utrøstelig, og nok en gang, ingen mellomting.
-måtte mates i stille rom, ellers var alt annet enn puppen/flasken interessant.

Dette ble verre for hver mnd, og ettersom årene gikk kom det flere og flere "symptomer".

Er ikke så vrien nå lenger altså ;-)
Helene:-)
Du må være innlogget eller medlem for å skrive innlegg. Klikk her for å logge inn eller bli medlem
Google 
 
BarnetMitt.com    Web

(Fyll inn mottakers e-post adresse og klikk send. Du kommer tilbake til denne siden etterpå)