Alkohol enda farligere enn antatt
Føtalt alkoholsyndrom
Vi har lenge visst at alkohol ikke er bra for en graviditet. Nå slår en ny dansk undersøkelse fast at det er enda verre enn vi har trodd.
Før har det vært en vanlig oppfatning at ett glass vin er greit, men ikke nå lenger. Alkohol øker nemlig faren for å abortere ganske dramatisk. Ulrik Kesmodel, som er lege ved Institut for Epidemiologi og Sosialmedicin ved Universitet i Århus i Danmark har analysert data fra hele 25 000 graviditeter der kvinnene har hatt et moderat alkoholforbruk.
Konklusjonen er klinkende klar. For gravide med et alkoholkonsum tilsvarende fem og ni enheter i uken, er risikoen for spontanabort tre og en halv gang så stort som for mødre som ikke drikker i det hele tatt. Faren for dødfødsel er to og en halv gang så stor. I følge undersøkelsen gir selv et så lavt alkoholkonsum skader i morkaken og navlestrengen.
- Det er spesielt overraskende at det er en så stor fare for dødfødsler. Vi visste allerede at alkohol i seg selv øker risikoen for at barn fødes med lav vekt eller blir født for tidlig, noe som alene fører til økt risiko. Men for første gang i verden kan man påvise andre dødsårsaker også, sier Ulrik Kesmodel til avisen Berlingske Tidende.
Skaden disse barna får er samlet i et begrep "Føtalt Alkohol Syndrom" såkalt FAS.
Du kan lese mer om dette inne på temasidene på BarniMagen.